DCP NEDİR? | Fono Film

DCP NEDİR?

DCP Bir çeşit dijital film çıktısı olan Dijital Sinema Paketi (Digital Cinema Package - DCP) görüntü ve ses için özel bir veri formatı içerir.

DCP'nin nitelikleri, Dijital Sinema Girişimcileri (DCI) adı altında toplanmış olan 7 büyük Hollywood stüdyosu tarafından belirlenmiş ve Dijital Sinema Sistem Özellikleri başlığı altında standartlaştırılmıştır.

Tek bir standardın sağlanmasıyla, farklı formatların uyuşması engellenmiş ve dünya çapında yapılan film dağıtımlarında çıkabilecek olası sorunlara en başından engel olmak hedeflenmiştir.

Ayrıca; bir standardın olması, sistemin korsana karşı daha korunaklı ve de güvenilir olmasını sağlamaktadır. Günümüzde DCI standartı; özellikleri, lisans ücretlerinin olmayışı, yüksek güvenlik seviyesi, üstün ses ve de görüntü kalitesiyle geniş kitleler tarafından 35 mm filmin varisi olarak kabul edilmektedir.

Uzun metrajlı sinema filmlerinin DCP'leri genellikle Harddisk ortamında teslim edilir. Fragman ve reklamlar için ise USB flashdisk, DVD ya da internet üzerinden indirme seçenekleri de vardır.

DCP'nin içeriğinde medya dosyaları, paket listesi (PKL) ve bir ya da daha fazla bileşim listesi (CPL) bulunur. Bu bileşim listelerinde hangi resim dosyasının hangi ses dosyasıyla eşleneceği ve de varsa onlara uygun altyazı bilgisi belirtilmiştir. Bu sayede tek bir DCP'de birden fazla dil seçeneği görüntü kısmının kopyasına ihtiyaç duyulmadan sunulabilmekte ve disk alanı kullanımında verimlilik sağlamaktadır. Veri akış hızına bağlı olarak bir DCP dakika başına 1,5-2 GB kadar depolama yeri gerektirir.

Resim bilgisi 12 bit X'Y'Z' renk uzayında, JPEG 2000 formatında sıkıştırılmış hareketsiz görüntüler olarak depolanır. Ses bilgisi ise; sıkıştırılmamış halde, 24 bit örnekleme derinliğine kadar, 48 ya da 96 KHz örnekleme oranında depolanır. İkisi için birden .MXF dosya formatı kullanılırken; altyazıların Texas Instruments CineCanvas (C) formatına cevirilmesi ve .XML dosyası olarak depolanmaası gerekmektedir.

Aytekin BİRKON
dcp@fonofilm.com.tr