RENK YÖNETİM SİSTEMİ | Fono Film

RENK YÖNETİM SİSTEMİ

Renk Yönetimi (Colour Managment); birbirinden farklı formatlarda olan ve birbirinden farklı Renk Uzayı’na (Colour Space) sahip olan görüntülerin izlenecek platforma göre doğru matematiksel değerlerle kalibre edilmesidir.

Laboratuar kalibrasyonu; 35mm Negatif ve Pozitif filmlerin doğru değerlerde banyo edilmesi ve dijital renk düzeltme işlemlerinin yapıldığı görüntüleyicilerin (monitör, dijital projeksiyon) Laboratuar dan gelen (LAD) ölçüm değerlerine göre kalibre edilmesi işlemidir.

Filmin 35 mm sinema formatına gelmesi esnasında dijital görüntüler çeşitli işlemlerden geçer . Öncelikle renk düzeltme işlemi yapılan dijital görüntü negatif aktarım cihazına (Tape to Film) girerek 35 mm negatif film üzerine aktarılır. Aktarımı tamamlanan negatif film, 35mm negatif yıkama makinesine girerek banyo edilir. Banyosu tamamlanan negatif film 35 mm pozitif film baskı makinesine girerek pozitif filme aktarılır. Son olarak aktarımı tamamlanan pozitif film, 35 mm pozitif film yıkama makinesine girerek banyo edilir. Ortaya çıkan görüntü bizim 35mm sinema perdesinde izlediğimiz görüntüdür.Light İllusion yapılan bu işlemlerden sonra kendi yazılımı olan Lightspace-CMS ile Laboratuar “LUT’ unu “ oluşturur. Bu “LUT” sayesinde monitörden, dijital projeksiyondan 35 mm film perdesine kadar her görüntüleyici de aynı doğru görüntü görülür.

İngiliz görüntü uzmanı Steve Shaw’ un kurduğu Light Illusion Firmasının Colour Managment (Renk Yönetimi) sistemi ile kalibre olan laboratuarımız, dijital görüntüden 35mm sinema perdesine kadar aynı doğru görüntü vermektedir.

Çağlar ÖZLEK
DI Colorist